کمپین 360 درجه

امروزه کسب‌وکارهای مختلف از شیوه‌های تبلیغاتی متنوعی در بازاریابی خود بهره می‌برند، اما تبلیغاتی که در دوره‌های زمانی کوتاه و یا در یک رسانه انجام می‌شوند تاثیر چندانی در یادآوری و ثبت ذهنی برند شما نخواهد داشت. برخورداری از یک برنامه بازاریابی منسجم می‌تواند تاثیر چشم‌گیری در بالا بردن ROI در تبلیغات داشته باشد.

کمپین 360 درجه چیست؟

کمپین 360 درجه کمپینی یک‌پارچه، کامل و خلاقانه است که برای رساندن یک پیام از ابزارهای تبلیغاتی بسیاری بهره می‌برد. در بازاریابی 360 درجه هر یک از برخوردهای مشتری با برند مورد توجه است و برای آن برنامه‌ریزی می‌شود؛ چراکه مهم‌ترین هدف در این کمپین برقراری ارتباط با مشتری است. در صورتی که پیام در نظر گرفته شده برای کمپین، مورد علاقه افراد جامعه باشد، فارغ از نحوه ارتباط با مشتری، به خوبی دریافت و ارتباط با برند تجربه می‌شود. کمپین 360 درجه آنلاین و آفلاین به دلیل استفاده هم‌زمان از این دو بستر تبلیغاتی، دسترسی بالایی به مخاطبان دارد.

تبلیغات 360 درجه شامل چه بخش‌هایی است؟

مثال کامل و جامعی از کمپین بازاریابی 360 درجه در دسترس نیست که تعیین کننده موارد لازم برای یک کمپین باشد؛ اما با توجه به بررسی‌های انجام شده و نمونه‌های اجرایی، هرچه رسانه‌های مورد استفاده بیش‌تر باشد بالطبع بازخورد بهتری نیز وجود خواهد داشت. با این حال در طراحی یک کمپین تبلیغاتی 360 درجه نکات زیر حائز اهمیت هستند:

 • سایت (به عنوان اولین تصویر ایجاد شده در ذهن مخاطب با بیش‌ترین تاثیر)
 • تولید محتوا (هویت‌بخشی به برند، افزایش ترافیک و بهبود سئوی سایت)
 • رسانه‌های اجتماعی (به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های بازاریابی در فضای کسب‌وکارهای امروزی)
 • سئو (دسترسی آسان به وب‌سایت در صورت جست‌وجوی کلمات کلیدی مرتبط با محصول)
 • تبلیغات کلیکی (هدایت تعداد بسیاری از مخاطبان به صفحه فرود)
 • روابط عمومی (حفظ ارتباط با مشتری پس از فروش به منظور جلب رضایت بیش‌تر)
 • ایمیل مارکتینگ (امکان ارسال ایمیل به صورت شخصی‌سازی شده برای هر مخاطب)
 • استفاده از اپلیکیشن‌ها در کمپین دیجیتال مارکتینگ 360 درجه (تبلیغات درون اپلیکیشنی)

چرا بازاریابی 360 درجه اهمیت دارد؟

این موضوع با بررسی مزایای تبلیغات 360 درجه توجیه‌پذیر است. 3 دلیل مهم برای به‌کارگیری کمپین 360 درجه عبارت است از:

 • مشخص کردن و یا تغییر جایگاه برند: در واقع عبارت است از پیدا کردن جایگاهی در ذهن مخاطب برای یک برند با تمام ویژگی‌های آن. این جایگاه تدریجی و براساس ارتباط و تعامل با مشتریان شکل می‌گیرد.
 • استراتژی برندسازی مجدد (Rebranding): از بزرگ‌ترین وظایف هر برند، برندسازی مجدد است. این امر به کمک کمپین 360 درجه امکان‌پذیر خواهد بود.
 • بهبود عملکرد محصول و معرفی آن به بازار هدف: برندهایی با محصولات و عملکردهای ضعیف، گاها برای معرفی نسخه‌های جدید و اصلاح شده‌ی خود از کمپین 360 درجه استفاده می‌کنند. این محصولات معمولا تا قبل از این تبلیغات چندانی نداشته‌اند و با این کمپین سعی در معرفی بیش‌تر خود دارند.

رضایت مشتری و وفاداری به برند نتیجه پیامی خواهد بود که به دقت طراحی شده باشد. شناسایی پیام مناسب با تجزیه و تحلیل روی داده‌های کلان میسر است. تحلیل بحث‌ها در رسانه‌های اجتماعی، اتاق‌های گفت‌وگو در سایت‌های مرتبط و سوالات مخاطبان درباره‌ی برند از جمله روش‌های جمع‌آوری داده برای یافتن فرصت‌های پنهان محسوب می‌شود.

واکنش درست به علاقه‌مندی‌های مشتریان نتیجه‌ی تحلیل این داده‌ها است؛ هم‌چنین با شناسایی پیام‌های مناسب در بسترها و رسانه‌های مختلف، کمپین 360 درجه به شکلی کارآمدتر اجرا می‌شود.

برای طراحی و اجرای کمیپن 360 درجه با ما تماس بگیرید