بازاریابی محتوا

ممکن است با این سوال مواجه شده باشید که چه ویژگی‌هایی بازاریابی محتوا را از تبلیغات متمایز می‌کند. در واقع محتوا مثل یک معجزه عمل می‌کند، چراکه یک محتوای با کیفیت علاوه بر اعتماد مخاطبان به عنوان یک متخصص به شما، نمایش بیش‌تر در موتورهای جست‌وجو مثل گوگل را به همراه خواهد داشت و بسیار سودبخش‌تر و مقرون به صرفه‌تر از تبلیغات است. پس برای داشتن کسب‌وکاری موفق در فضای آنلاین، لازم است در زمینه بازاریابی محتوا آموزش دیده باشید. هر کسب و کاری با استفاده از بازاریابی محتوا می‌تواند مشتریان و مخاطبان واقعی بیشتری به دست آورد. اولین هدف در بازاریابی محتوا، تولید محتوای ارزشمند و مفید است که سبب افزایش اعتماد و وفاداریی مشتریان می‏‎شود و تضمین می‌کند که آنها کسب و کار شما را از یاد نبرند. به بیان دیگر در بازاریابی محتوا بیش از آنکه به فروش مستقیم توجه شود، جذب مخاطبان مورد توجه قرار می‌گیرد.

هزینه‌ای که بازاریابی و تولید محتوا برای شرکت‌ها در پی دارد نسبت به دیگر روش های تبلیغاتی بسیار کمتر است. شما یک بار برای همیشه برای تولید محتوا وقت می‌گذارید و هزینه می‌کنید. ولی برای تبلیغات مستقیم نیاز است که همواره محصول خود را تبلیغ و برای آن هزینه کنید.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا نوعی رویکرد بازاریابی است که بر تولید و توزیع محتوای ارزشمند و مرتبط با کسب‌وکارها متمرکز است. هدف از این رویکرد جذب کاربران جدید، حفظ مخاطبان قبلی و تبدیل آن‌ها به مشتری به منظور سودآوری بیش‌تر برای کسب‌وکارها است. این نوع بازاریابی بر خلاف تبلیغات و انواع دیگر بازاریابی، رویکرد تهاجمی ندارد و به جذب کاربر با ارائه محتوای ارزشمند تاکید دارد. اگر یک قطعه محتوا بتواند در روند کار مشتریان به آن‌ها کمک کند؛ به یک پرسش دشوار آن‌ها پاسخ دهد؛ یا آن‌ها را سرگرم کند، می‌توانیم بگوییم که آن قطعه محتوایی دارای ارزش است.

مزایای بازاریابی محتوا

از مزایای اصلی بازاریابی محتوا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هم‌راستا با سایر استراتژی‌های بازاریابی
  • افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI)
  • تولید Lead یا سرنخ‌های بازاریابی باکیفیت‌تر و بیش‌تر
  • جذب مخاطبان ایده‌آل و ایجاد حس اعتماد در آن‌ها
  • اشتراک‌گذاری محتوا توسط بازدیدکنندگان
  • آگاهی از برند و افزایش وابستگی به آن
  • قابل سنجش و متمرکز بر نتایج
  • بهبود سئو

تولید محتوا و سئو

اصلی‌ترین منابع ترافیک هر سایت معمولا موتورهای جست‌وجو و بازدید مستقیم هستند. برای بالا بردن میزان بازدید از هر دو منبع، به تولید محتوای متنی جذاب و باکیفیت نیاز خواهید داشت. تولید محتوای همیشه سبز و توجه به ترندهای روز منجر به افزایش ترافیک ورودی از موتورهای جست‌وجو می‌شود. منظور از این محتوا معمولا پست‌های طولانی به عنوان مرجعی برای پاسخ به سوالات همیشگی افراد در وبلاگ است که با گوگل و ابزارهای سئو به راحتی پیدا می‌شوند و تا مدت‌ها برای شما ترافیک ورودی خواهند داشت. برای افزایش ترافیک مستقیم نیز باید برندسازی کنید و با تولید محتوای جذاب جامعه‌ای وفادار از مخاطبان ثابت داشته باشید. در این‌جا باید با به حاشیه بردن برخی اصول سئوی محتوا، بیش از هر چیزی علایق مخاطب را در نظر بگیرید.

بازاریابی محتوا در شبکه‌های اجتماعی

SMM مخفف عبارت Social Media Marketing به معنی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و به عنوان یکی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ است که با حجم زیاد مخاطب و سهولت دسترسی به آن، افزایش وفاداری مشتری، افزایش ترافیک، بهبود سئو، برندسازی و… همراه است. بعد از هدف‌گذاری، ایجاد پروفایل، برنامه‌ریزی استراتژی بازاریابی محتوا، تولید محتوای متنی و تصویری مناسب و جذب مخاطب به عنوان مراحل حضور در شبکه‌های اجتماعی، می‌توان به بازاریابی در این شبکه‌ها امیدوار بود؛ البته افزایش ترافیک وب‌سایت و میزان بودجه مورد نیاز برای حضور در شبکه‌های اجتماعی نیز از پیش‌نیازهای اجرای SMM است. با توجه به فعالیت درصد بالایی از جامعه در فضاهای مجازی نظیر تلگرام، اینستاگرام، توئیتر، لینکداین و… بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی تقریبا برای هر کسب‌وکاری مفید است؛ با این حال SMM بیشتر از این که کانالی برای فروش مستقیم باشد، غالبا به افزایش فروش از طریق کانال‌های اصلی مثل اپلیکیشن و سایت کمک می‌کند. البته راه‌اندازی یک سوشال حرفه‌ای چندان هم کار بی‌دردسری نیست و سختی‌های خودش را دارد. مثلا علاوه بر زمان‌بر بودن، گاها هزینه بالای اجرا و دشوار بودن اندازه‌گیری دقیق ROI از چالش‌های پیش روی این نوع از بازاریابی است.

برای سفارش تولید محتوا و کمپین بازاریابی محتوایی با ما تماس بگیرید