بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

با توجه به فعالیت درصد بالایی از جامعه در فضای مجازی نظیر تلگرام، اینستاگرام، توئیتر، لینکدین و… بازاریابی شبکه‌های اجتماعی تقریبا برای هر کسب‌وکاری مفید است چراکه علاوه بر حجم بالای مخاطب و ارتباط آسان با آن، می‌توان با به‌کارگیری تکنیک‌هایی از دیگر مزایای آن، نظیر افزایش وفاداری مشتری، افزایش ترافیک، بهبود سئو، برندسازی و … بهره‌ جست.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

SMM مخفف عبارت Social Media Marketing به معنی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و به عنوان یکی از روش‌های دیجیتال مارکتینگ است که به فروش بیش‌تر کمک می‌کند و نیاز به زمان دارد، اما کانالی برای فروش مستقیم نیست. علاوه بر زمان‌بر بودن، هزینه بالای اجرا به عنوان بزرگ‌ترین عیب، اثرات منفی و دشوار بودن اندازه‌گیری دقیق ROI از چالش‌های پیش روی این نوع بازاریابی است؛ با این حال ارتباط بهتر و بیش‌تر با مخاطب، امکان اشتراک‌گذاری و تبلیغات همسان و کاربرپسند، از ویژگی‌های مثبت و حائز اهمیت آن است.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی به منظور تبلیغ یک برند انجام می‌شود که می‌تواند به شکل تبلیغات پولی در این شبکه‌ها و صفحات پرمخاطب آن‌ها یا به شکل رایگان با ایجاد یک صفحه و به‌روزرسانی مرتب آن میسر شود.
با این حال قبل از هر چیز، افزایش ترافیک وب‌سایت و میزان بودجه مورد نیاز برای حضور در شبکه‌های اجتماعی از پیش‌نیازهای اجرای SMM است.

انواع بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی قاعده ثابتی ندارد و هم‌گام شدن با تغییرات آن ضروری است. بنابراین برای به دست آوردن بهترین نتیجه، با گذر زمان و کسب اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی حرفه و مخاطب مورد نظر، استراتژی خود را پیوسته بهینه کنید. استراتژی تدوین شده باید مطابق با اهداف کسب‌وکار و کارکرد اصلی شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام، اینستاگرام، توئیتر، لینکدین، فیسبوک و… باشد. برای مثال پلتفرم لینکدین با هدفمندی دقیقی که برای انتخاب مخاطب دارد برای هر کسب‌وکار (B2B (Business to Business وسوسه‌انگیز خواهد بود، در حالی که اینستاگرام برای بازاریابی از نوع (B2C (Business to Consumer و تلگرام برای هر دو نوع مناسب است.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

طبق تحقیقات اخیر، میزان درامد کانال‌های تلگرامی پرمخاطب تنها از طریق تبلیغات ماهانه مبلغی حدود 30 میلیون تومان است. با توجه به آمار بالای کاربران ایرانی و تعرفه تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام و اینستاگرام، اهمیت بالای آن‌ها برای مارکتینگ به وضوح نمایان است؛ هم‌چنین به دلیل حضور اقشار و سنین مختلف کاربران، تبلیغات گسترده در تلگرام، اینستاگرام و سایر پلتفرم‌ها برای هر نوع کسب‌وکاری سودآور خواهد بود.

برای موفقیت تبلیغات در تلگرام، بازاریابی محتوایی بسیار مهم است. روش‌های بازاریابی تلگرامی شامل مواردی مانند ایجاد کانال تلگرامی، تبلیغات در کانال‌های معرفی و پرمخاطب، تبادل لینک، تبلیغات در وب‌سایت، ایمیل مارکتینگ و… می‌شود.

استفاده مناسب از امکانات اینستاگرام نیز می‌تواند بستر مناسبی برای نمایش محصولات و تبلیغات به مخاطبان هدف را با شرایط مذکور فراهم کند. ساخت تبلیغات با کیفیت و استفاده از تکنیک‌های فروش در اینستاگرام، تاثیر قابل توجهی در فروش محصولات شما خواهد داشت. روش‌های تبلیغات در اینستاگرام شامل مواردی مانند اطلاعات پروفایل، پست‌ها و استوری‌های اینستاگرامی، پاسخ‌گویی در کامنت‌ها، هشتگ‌ها، مسابقات اینستاگرامی، اجرای کمپین‌های تبلیغاتی و استفاده از اینفلوئنسرها می‌شود.

در توئیتر نیز استفاده از هشتگ‌های مناسب و ری‌توئیت کردن نقش بسیار مهمی در دیده شدن پست‌ها دارد.

برای طراحی و اجرای کمپین شبکه‌های اجتماعی با ما تماس بگیرید